Výrobní PMI se v lednu odrazilo na 49,2 %, což naznačuje zlepšení ekonomiky

Jan 31, 2024

Zanechat vzkaz

Webová stránka Národního statistického úřadu zveřejnila v lednu provoz čínského indexu nákupních manažerů, který ukazuje, že v lednu činil index výrobních nákupních manažerů (PMI) 49,2 %, což je nárůst o 0,2 procentního bodu oproti předchozímu měsíci a zpracovatelský průmysl se odrazil. Pokud jde o velikost podniku, PMI velkých podniků činil 50,4 %, což je nárůst o 0,4 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, tedy více než kritický bod; PMI středních podniků činil 48,9 %, což je nárůst o 0,2 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, tedy méně než kritický bod; PMI pro malé podniky bylo 47,2 %, což je pokles o 0,1 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, pod kritickým bodem. Z pohledu dílčích indexů jsou v pěti dílčích indexech, které tvoří výrobní PMI, index produkce a index distribuce dodavatelů vyšší než kritický bod a index nových objednávek, index zásob surovin a index zaměstnanosti jsou nižší. než kritický bod. Index produkce činil 51,3 procenta, o 1,1 procentního bodu více než v předchozím měsíci, což naznačuje oživení ve zpracovatelském průmyslu. Index nových objednávek byl 49.0 procent, což je nárůst o 0,3 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, což naznačuje, že se nálada na poptávce na výrobním trhu zlepšila. Index zásob surovin činil 47,6 %, což je pokles o 0,1 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, což naznačuje, že zásoby hlavních surovin ve zpracovatelském průmyslu nadále klesají. Index zaměstnanosti činil 47,6 %, což je o 0,3 procentního bodu méně než v předchozím měsíci, což ukazuje na pokles zaměstnanosti ve výrobních podnicích. Index dodacích lhůt dodavatelů činil 50,8 %, což je o 0,5 procentního bodu více než v předchozím měsíci, což naznačuje, že dodací lhůty dodavatelů výrobních surovin se nadále zrychlovaly.

Z činnosti čínského indexu nákupních manažerů nevýrobních podniků v lednu činil index nevýrobních obchodních aktivit 50,7 %, což je nárůst o {{10}},3 procentního bodu oproti předchozí měsíc, vyšší než kritický bod, což naznačuje, že nevýrobní průmysl nadále stabilně expanduje. Podle odvětví činil index stavební činnosti 53,9 %, což je o 3.{16}} procentní body méně než v předchozím měsíci; Index obchodní aktivity pro sektor služeb byl 50,1 procenta, což je nárůst o 0,8 procentního bodu oproti předchozímu měsíci. Z pohledu průmyslu se index obchodní aktivity v odvětví železniční dopravy, poštovních, peněžních a finančních služeb nachází na 60.0 % a nad rozsahem vysokého boomu; Index podnikatelské aktivity služeb kapitálového trhu, nemovitostí, ekologické ochrany a správy veřejných zařízení je pod kritickým bodem. Index nových objednávek činil 47,6 %, což je nárůst o 0,1 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, což naznačuje, že pokles poptávky na nevýrobním trhu se nadále zužuje. Z hlediska odvětví činil index nových zakázek ve stavebnictví 46,7 %, což je o 3,9 procentního bodu méně než v předchozím měsíci; Index nových objednávek pro sektor služeb byl 47,7 %, což je nárůst o 0,7 procentního bodu oproti předchozímu měsíci. Index cen vstupů byl 49,6 %, oproti předchozímu měsíci se nezměnil a je stále pod kritickým bodem, což naznačuje, že celková úroveň cen vstupů používaných nevýrobními podniky pro obchodní činnost nadále klesala. Podle odvětví byl index cen stavebních vstupů 52.{52}} %, což je nárůst o 0,6 procentního bodu oproti předchozímu měsíci; Index cen vstupů v sektoru služeb byl 49,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v předchozím měsíci. Index prodejních cen činil 48,9 %, což je o 0,4 procentního bodu méně než v předchozím měsíci, což naznačuje, že celková úroveň nevýrobních prodejních cen klesla. Z hlediska odvětví činil index tržních cen stavebnictví 50,4 %, což je o 1,3 procentního bodu méně než v předchozím měsíci; Index prodejních cen v odvětví služeb činil 48,7 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než v předchozím měsíci. Index zaměstnanosti činil 47,0 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v předchozím měsíci.

Očekávaný index obchodní aktivity byl 59,7 %, což je pokles o 0,6 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, stále se nachází ve vyšší ekonomické zóně, což naznačuje, že nevýrobní podniky zůstávají ohledně nedávného vývoje trhu optimistické. Z hlediska odvětví byl očekávaný index podnikatelské aktivity ve stavebnictví 61,9 %, což je o 3,8 procentního bodu méně než v předchozím měsíci; Očekávaný index obchodní aktivity v sektoru služeb byl 59,3 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v předchozím měsíci. Kromě toho byl v lednu složený výstupní index PMI 50,9 %, což je nárůst o 0,6 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, který byl i nadále vyšší než kritický bod, což naznačuje, že celkové výrobní a provozní aktivity čínských podniků se nadále rozšiřovaly. Zhao Qinghe, hlavní statistik Střediska průzkumu odvětví služeb Národního statistického úřadu, vysvětlil, že v lednu byly indexy výrobních nákupních manažerů, index nevýrobních obchodních aktivit a kompozitní index výstupu PMI 49,2 %, 50 0,7 % a 50,9 %, což je o 0,2, 0,3 a 0,6 procentního bodu více než v předchozím měsíci, a ekonomické klima v Číně se odrazilo.

V lednu výrobní PMI mírně vzrostl na 49,2 % a úroveň prosperity se zlepšila. 1. Expanze produkčního indexu se zrychlila. Index produkce činil 51,3 procenta, což je o 1,1 procentního bodu více než v předchozím měsíci a vzrostl na téměř čtyřměsíční maximum. Z pohledu průmyslu je index produkce potravin a vína a nápojů rafinovaného čaje, tisku papíru, kultury, vzdělávání, sportovních a zábavních potřeb, lékařství a dalších odvětví více než 53.0 % a produkce související průmyslová odvětví rychle expandují; Index produkce chemických surovin a chemických výrobků, chemických vláken a pryžových a plastových výrobků a nekovových minerálních výrobků je v pásmu poklesu a výrobní činnost podniků se zpomaluje. (2) Index nových objednávek znovu vzrostl. Index nových objednávek byl 49.0 procent, což je nárůst o 0,3 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, a index nových exportních objednávek, který odráží vnější poptávku, vzrostl o 1,4 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, vykazující zlepšení domácí i zahraniční poptávky. Z pohledu klíčových odvětví byl index nových objednávek výroby zařízení, high-tech výroby a spotřebního zboží 50,3 %, 50,2 % a 50,3 %, všechny nad kritickým bodem. Index nových objednávek průmyslu s vysokou spotřebou energie je 47,0 %, což je nadále pod kritickým bodem a poptávka na trhu je stále nedostatečná.

(3) PMI velkých podniků vzrostl na rozsah expanze. PMI velkých podniků činil 50,4 %, což představuje nárůst o 0,4 procentního bodu oproti předchozímu měsíci, a úroveň prosperity se znovu zvýšila. Výsledky průzkumu ukázaly, že míra využití kapacity u více než 70 % velkých podniků dosáhla nebo přesáhla 80.{{20}} % a výrobní kapacity podniků byl rychle propuštěn. PMI středních podniků dosáhl 48,9 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v předchozím měsíci, což naznačuje, že se ekonomická situace zlepšila. PMI pro malé podniky činil 47,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v předchozím měsíci, což ukazuje na nízkou ekonomickou úroveň. 4. Obchodní očekávání byla v zásadě stabilní. Vlivem blížících se svátků jara a vstupem některých odvětví do tradiční výroby mimo sezónu byl očekávaný index výrobních a obchodních aktivit 54,0 %, nadále se pohybuje v rozmezí expanze a důvěra podniků v budoucnost vývoj trhu byl celkově stabilní. Z pohledu průmyslu je očekávaný index výrobních a provozních činností farmaceutického, speciálního zařízení, automobilového, železničního, lodního a leteckého zařízení a dalších průmyslových odvětví nad 56,0 % a podniky jsou ohledně současného vývoje trhu optimističtější.

V lednu činil index nevýrobní obchodní aktivity 50,7 %, což je o 0,3 procentních bodů více než v předchozím měsíci, a nevýrobní průmysl nadále stabilně rostl. (1) Index obchodní aktivity v sektoru služeb vzrostl na území expanze. Index obchodní aktivity sektoru služeb byl 50,1 procenta, což je nárůst o 0,8 procentního bodu oproti předchozímu měsíci. Pokud jde o průmysl, 13 z 21 zkoumaných odvětví bylo v rozsahu expanze, o čtyři více než v předchozím měsíci, a rozšířil se sektor služeb. V důsledku prázdninového efektu vzrostla ochota obyvatel cestovat a spotřebovávat a index obchodní aktivity v maloobchodě, silniční dopravě, letecké dopravě, pohostinství a dalších odvětvích vzrostl na rozsah expanze a aktivita na trhu se odrazila. Index podnikatelské aktivity železniční dopravy, poštovních, peněžních a finančních služeb a dalších odvětví se nacházel v oblasti vysokého boomu 60,0 % a výše a celkový objem obchodů rychle rostl. Index podnikatelské aktivity služeb kapitálového trhu, nemovitostí a dalších odvětví přitom běží na nízké úrovni a úroveň prosperity je slabá. Z pohledu tržních očekávání byl index očekávání podnikatelské aktivity 59,3 %, v podstatě se nezměnil oproti předchozímu měsíci, nadále se nachází ve vyšším pásmu boomu a důvěra podniků služeb ve vyhlídky vývoje trhu byla stabilní. (2) Index podnikatelské aktivity stavebnictví klesl. Stavebnictví, ovlivněné faktory, jako je chladné počasí v zimě a blížící se svátky jara, vstoupilo do mimosezóny a index obchodní aktivity dosáhl 53,9 %, což je o 3,0 procentní body méně než v předchozím měsíci. Z pohledu tržních očekávání je index očekávání obchodní aktivity 61,9 %, který se nadále nachází v pásmu vysokého boomu, což naznačuje, že stavební podniky mají silnou důvěru v vývoj trhu.

V lednu činil kompozitní index výstupu PMI 50,9 %, což je o 0,6 procentního bodu více než v předchozím měsíci, což naznačuje, že výrobní a provozní aktivity čínských podniků nadále rostly. Index zpracovatelské produkce a nevýrobní podnikatelské aktivity, které tvoří složený index produkce PMI, byly 51,3 % a 50,7 %.

Odeslat dotaz